Minőségi előírások a műanyag granulátumok gyártása során
A műanyag tárolók sok területen előnyben vannak a fa és fém társaikkal szemben. Jelentősen könnyebbek, mechanikailag és kémiailag ellenállóbbak, esztétikusak és könnyen tisztíthatók, valamint kiválóan ellenállnak a legzordabb időjárási körülményeknek is. Ezenkívül - és ez manapság különösen fontos - környezetbarátok; a kiváló minőségű műanyagból (leggyakrabban nagy sűrűségű polietilénből, polipropilénből vagy polietilén-polipropilén kopolimerből) készült ilyen tartályok akár több éves intenzív használatot is kibírnak, és életciklusuk végén, granulátummá történő feldolgozás után egy új termék összetevőjeként újrahasznosíthatók.
Granulátum kontra regranátum
Az olyan csomagolásokat, mint a tároló- és szállítódobozok, általában fröccsöntéssel állítják elő, amely során az alapanyag golyó vagy szálvágott henger alakú műanyag granulátum. Ennek során a melegítéssel plasztikussá tett műanyagot egy szerszámba fecskendezik, ahol az aztán megemelt (hőre keményedő műanyagok esetében) vagy csökkentett (hőre lágyuló műanyagok esetében) hőmérsékleten megszilárdul a kívánt alakra. Ezután a terméket egyszerűen ki kell nyomni a formából, majd tisztítani/simítani kell, hogy felhasználásra kész legyen.
Az elsődleges granulátumot kőolaj-feldolgozásból nyerik; a regranulátum viszont az újrahasznosított műanyagok feldolgozásával nyert nyersanyag. Az előbbi gyakran jobb fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, mivel az újrahasznosítási folyamat során szétszakadt polimerláncok elveszítik szilárdságukat és stabilitásukat, így a regranulátumból készült termékek törékenyebbek és kevésbé szakítószilárdak lehetnek. Mindazonáltal a szűz granulátumok magasabb ára és a jelenlegi környezetvédelmi követelmények miatt a gyártók egyre inkább és szívesen fordulnak a regranulátumok felé.
Granulátum a csomagolóanyagok fröccsöntésében
A regranulátum újrafelhasználásra történő előkészítése során alaposan szét kell választani a műanyagtípusokat a fogyasztás utáni és az ipari hulladékból - ami nem szükséges a "tiszta" szűz granulátum előállítása során. A különböző műanyagtípusok szétválasztása mellett a mosási folyamatok során meg kell tisztítani azokat az egyéb anyagok jelenlététől. A következő lépés a szárítás és az aprítás (őrlés) egy speciális malomban. A technológiai folyamat igényeitől és követelményeitől függően a regranulált műanyagot közvetlenül fröccsöntéshez lehet felhasználni, vagy további összetevőkkel (módosítókkal) dúsítva, amelyek a nyersanyag tulajdonságait az egyedi igényeknek megfelelően megváltoztatják. Végül az őrölt anyagot az extruderbe szállítják, ahol a végső granulálási folyamat zajlik, azaz a por alakú anyagot granulátummá alakítják. Ezek általában kis golyók (granulátumok) vagy szálak formájában jelennek meg. A szűz szemcsék általában áttetsző, tejes vagy bézs színűek, és tökéletesen alkalmasak a tömegben történő festésre, hogy a kívánt színt lehessen adni nekik. A regranulátumok esetében ez nehezebb; ezek általában sárgásabbak, és ha különböző színű hulladékból állítják elő őket, akkor gyakran szürke színűek.
A granulátumok/regranulátumok tulajdonságai közvetlenül attól függnek, hogy milyen típusú műanyagból készültek - minél jobb minőségű a műanyag, annál jobbak a tulajdonságok. A gyártók lehetőleg többféle granulátumot használnak. Az első a polietilénből készült LDPE granulátum, amelyet a mechanikai sérülésekkel és az időjárással szembeni ellenállás, a tartósság és a könnyűség jellemez. A HPDE granulátum (nagy sűrűségű polietilénből készül) rendkívül ellenálló az alacsony hőmérsékletekkel, valamint a savak, lúgok és sók hatásaival szemben. A PP polipropilén granulátum hőre lágyuló, és lehűléskor visszanyeri eredeti keménységét.
A kiválasztás kulcsfontosságú
Az újrahasznosított granulátumok használata nem csak a környezetet segíti, hanem lehetővé teszi a vállalatok számára a működési költségek optimalizálását is, mivel a regranulátumból készült termékek gyakran olcsóbbak, mint a szűz műanyagból készültek. Bár a regranulátumok szilárdsági paraméterei kissé alacsonyabbak, és viszkozitásuk is kisebb, ez nem fosztja meg őket hasznos tulajdonságaiktól, amint azt az újrahasznosított műanyagból készült szállító/tároló dobozok népszerűsége is mutatja.
A válogatási szakasz nagy jelentőséggel bír a regranulátum termékek minősége szempontjából. Az esztruderbe kerülő nyersanyagok kiválasztása döntő fontosságú - minél pontosabb ez, annál jobb teljesítményt lehet elérni a regranulátum újrahasznosítási folyamatokban. Ideális esetben a hulladékválogatásnak már a keletkezés helyén meg kell történnie a maximális hasznosítás érdekében. Ennek eredményeképpen olyan kiváló minőségű termék születik, amely minden elvárásnak megfelel, miközben jó ár/minőség arányt biztosít. Ideális esetben az új termék homogén műanyagból készül, mivel ez megőrzi az összes eredeti tulajdonságát. A további lágyítók, bevonatok és különböző polimerek keverékei szennyezik az anyagot, rontják a minőségét és növelik az előállítási költségeket. Érdemes ellenőrizni, hogy az újrahasznosított anyag rendelkezik-e olyan tanúsítványokkal, mint a Blue Angel, RecyClass, EuCertPlast; ezek nemcsak azt igazolják, hogy újrahasznosított műanyagból készült, hanem kiváló minőségéről is tanúskodnak (arra biztatjuk a bekuplast ügyfeleit, hogy olvassák el tanúsítványainkat).
A bejegyzés szerzője: B: